Antipova Svetlana este un profesionistbaschetbalist, cunoscut în întreaga lume. Acest apărător în cariera sa a câștigat multe victorii la club și la nivel internațional. A contribuit foarte mult la dezvoltarea basketului de femei în Rusia.

Primii pași în sport

Antipova Svetlana (apoi încă Zabolueva) sa născut20 august 1966 în Mytishchi. Fata nu era diferită de colegii ei, cu excepția unei creșteri înalte. A fost datorită lui că a început să se implice în baschet la școală. Svetlana, în copilăria ei, a visat o carieră în patinaj. Vroia să facă o rochie elegantă. Dar în acel moment în orașul său natal nu era un palat de gheață pentru patinaj.

Poate că acest lucru este pentru cel mai bun, pentru că atunci nostruțara nu a avut un astfel de apărător talentat ca Antipova Svetlana. Atletul isi aduce aminte de primii antrenori Elena Tarasova cu caldura. A fost cea care a învățat pe Svetlana tehnicile de bază în baschet și a învățat-o pe fata să muncească din greu.

Antipova Svetlana

Începeți o carieră profesională

La vârsta de 13 ani, Svetlana a început să vorbească pentru echipa de laMytischi. Talentul Antipova a fost atât de evident că la primul turneu a fost remarcat de experți din mai multe echipe de baschet. Apoi a devenit jucător al echipei de baschet "CSKA". Dar pentru echipa națională a URSS, atunci antrenorul echipei naționale, Leonid Yachmenov, nu a sunat-o.

Numai după demisia sa, noul antrenor EugeneGomelsky a început să-l invite pe acest jucător de baschet talentat în rândurile echipei naționale. Antipova Svetlana deja la o vârstă fragedă era cunoscută în întreaga țară. Acest succes a fost datorat muncii sale. Nici o circumstanță nu ia deranjat-o din sportul favorit.

Svetlana Antipova

Spectacole la Campionatele Europene

Primul succes îl aștepta pe Svetlana în 1989Campionatul European de la Varna. De-a lungul campionatului, ea a arătat un nivel ridicat înalt al profesionalismului. Dar cel mai bun joc pentru sportiv a fost bătălia finală împotriva echipei din Cehoslovacia. În această finală, a marcat 12 puncte și a adus o mare contribuție la victoria echipei noastre la Campionatele Europene. Svetlana Antipova în turneu a intrat în echipa simbolică.

Svetlana Antipova baschet

Întrerupeți în carieră și reveniți la sportul profesionist

După ce a câștigat turneul internațional SvetlanaAntipova sa căsătorit cu un jucător de baschet Serghei Antipov. În 1990, sa născut fiica cuplului Anastasia. Dar curând căsătoria sa despărțit. Atletul sa mutat repede de la naștere și a revenit la sporturile profesionale.

La Campionatele Europene acest apărător a fost al 5-lea îneficiența în echipă. Svetlana și-a petrecut din nou cel mai bun meci în finală, câștigând 14 puncte. Echipa noastră a bătut echipa iugoslavă cu un scor de 97:84. După acest eveniment, au început vremuri grele în țară. Dificultățile au afectat finanțarea sportului. La Jocurile Olimpice de la Barcelona, ​​echipa CSI a jucat sub steagul alb. Nimeni nu se aștepta la mari victorii de la ea. Cea mai dificilă pentru echipa de baschet a femeilor a fost semifinala împotriva sportivilor din Statele Unite. Toți specialiștii din acest sport au dat o victorie echipei americane. Dar, în ciuda acestui lucru, echipa rusă a câștigat, iar apoi în finală a depășit în mod confortabil echipa chineză cu un scor de 76:66.

Svetlana Antipova (campion olimpic) lasemifinale împotriva Statelor Unite ținute pe teren 28 minute de timp de joc. Acest succes la Jocurile Olimpice este încă în memoria fanilor ruși de baschet. Antipova, după victoria istorică, a primit titlul de Maestru onorabil de Sport.

Svetlana Antipova Campion olimpic

Dezintegrarea echipei de campioni

După o olimpiadă de succes, cea mai puternică echipăsa dezintegrat. La Campionatele Europene desfășurate la un an mai târziu, echipa de baschet a femeilor a ocupat locul 7. Atleții noștri s-au așezat în fiecare meci, dar pierderea jucătorilor puternici sa făcut simțită.

În campionatul rus, favoritul evident a fost echipa de baschet "CSKA", în care Svetlana Antipova juca mult timp. Această echipă de la Moscova a câștigat campionatul rus din 1992 până în 1997.

Biografia lui Svetlana Antipova

Olimpiada de nereușită și întâlnirea cu viitorul soț

La olimpiada, ținută în 1996, celebruljucătorul de baschet Antipova a jucat un singur joc. În meciul cu Japonia, ea a fost ranită de gleznă. Echipa Rusia în turneu a ocupat locul 5. Svetlana Antipova, baschetul pentru care a fost întotdeauna o chestiune de viață, la Jocurile Olimpice și-a întâlnit dragostea - Serghei Belov. La jocurile din Atlanta, a antrenat echipa de baschet a bărbaților. Un an mai târziu, iubitorii au început să trăiască împreună.

Continuarea carierei

Svetlana a participat la meciurile de calificare pentruCampionatul European, unde echipa sa a ocupat locul al doilea și sa dus la turneul final, care a avut loc în Ungaria. E echipa de baschet feminin noastre a câștigat locul 6, castigand doar 4 jocuri din 8. La Campionatele Europene, care au avut loc în anul următor, echipa, împreună cu Antipova a acționat cu mai mult succes. În turneul de calificare, ea a ocupat cu siguranță încrederea în grup. Și la campionat, echipa noastră internațională a câștigat argint, pierzând doar 2 jocuri - ambele echipe de femei americane.

În campionatul Rusiei echipa de baschet pentru femeiÎn 1999 CSKA a devenit medaliată de bronz. După aceasta, Antipova sa mutat în echipa "Dynamo". În același an, Belov a mers să antreneze clubul "Ural-Grad". Din 2006 până în 2008 a fost președinte al clubului. Svetlana sa deplasat și la Ural după soțul ei. Acolo li s-au dat pământ și au construit o casă. Serghei și Svetlana au locuit împreună 17 ani fericiți. La vârsta de 70 de ani, Serghei Belov a murit.

Svetlana Antipova, a cărei biografie a luat amploarecu succes, la sfârșitul carierei sale profesionale, a început coaching-ul. Acest apărător a adus o mare contribuție la succesul baschetului pentru femei. Ea este pentru totdeauna în istoria acestui sport în Rusia.